Humans Therapy
20/09/2022
La întrebarea "Ce sunt relațiile interumane?" ne răspunde astăzi psihologul Cătălina Șchiopu:
"Relațiile interumane sunt cele care ne pot da sentimentul reușitei în viață sau pot reprezenta punctul nostru nevralgic. Despre ele s-a scris mult și în diverse forme și oricât am fi învățat sau citit sau experimentat despre ele, întotdeauna se mai găsește un lucru sau aspect în plus pe care să îl aflăm sau să-l explorăm.
Ființele umane sunt cu precădere ființe sociale care depind unele de altele în efortul lor de a supraviețui și a obține o stare de bine și confort. (...) Relațiile interumane sunt legături psihologice, conștiente și directe între oameni de reglare și satisfacere a unor nevoi. Stabilirea de relații interumane este o formă de socializare, care nu este altceva decât un proces de adaptare a noastră la mediul exterior, la viața noastră socială.
(...) Relațiile interumane sunt influențate atât de evenimentele pozitive cât și de traumele sau situațiile critice din viața noastră. Astfel, ele devin adesea un barometru clar al vieții noastre interioare sau al vieții emoționale.
Multe dintre relațiile pe care le stabilim de-a lungul vieții noastre le recunoaștem însă după relevanța pe care ele o au pentru noi. Pe unele le recunoaștem mai ușor, de altele suntem mai puțin conștienți de influența și importanța pe care o au asupra dezvoltării sau stării noastre de bine. (...)
Formarea relațiilor interumane nu este un proces care se realizează în mod haotic și imprevizibil. (...) Dar pentru toate acestea avem nevoie de comunicare, de acea abilitate a oamenilor de a transmite gânduri, idei și emoții, de a cunoaște și de a se informa reciproc.
Competențele în comunicare stau la baza relațiilor interumane. Relațiile interumane sunt create, dezvoltate și menținute prin comunicare armonioasă, fie că vorbim de relații intime, de prietenie, afaceri sau orice alt tip de relații."
Dacă informațiile de mai sus 👆vă sunt de folos, vă încurajăm să le salvați.
16/09/2022
Sperăm ca rândurile de mai jos te vor ajuta să iei cea mai bună decizie pentru tine sau copilul tău:
"O fire spontană, creativă și veselă.
A fost mereu o plăcere să lucrez cu Felicia, în special pentru că mereu s-a pliat pe nevoile noastre într-un mod fun, dar conectat la realitate.
Chiar și când voiam să fug de unele subiecte, făcea ce făcea și tot reveneam acolo.
Am ajuns așa să discut despre lucruri care nu credeam că le voi spune cuiva.
Mă simt astăzi mult mai bine cu mine și mai deschis cu cei din jurul meu!"
Mihai, 17 ani
Programează o întâlnire aici:
☎️ 0744 427 321
📩 [email protected]
13/09/2022
Adolescența este o perioadă dificilă în care (datorită numeroaselor schimbări fizice și psihice) se pot declanșa diferite tulburări de alimentație. Așa că, mai jos am scris despre indiciile pe care acest gen de tulburări le pot lăsa în comportamentul copilului tău.
De ce? Pentru că este foarte important ca acestea să fie prevenite și tratate la timp pentru a împiedica să se ajungă în situații grave - care să necesite tratament de lungă durată sau chiar spitalizare.
Mai întâi, vrem să facem lumină asupra cauzelor care duc la acest gen de afecțiuni și anume: factorii de ordin genetic. biologici, psihologici, comportamentali și sociali.
Astăzi, vorbim doar despre factorii psihologici și comportamentali. Adică, ne referim la adolescentul care are:
✅ o stimă de sine scăzută,
✅ un sentiment de inadecvare,
✅ lipsă de control,
✅ furie.
Pe lângă aceste semnale pe care le poți observa la copilul tău, mai sunt câteva indicii la care ar trebui să fii atent și anume:
✅ preocuparea sa pentru dietă,
✅ pierderea în greutate,
✅ număratul caloriilor,
✅ refuzul de a mânca anumite categorii de alimente,
✅ preocuparea exagerată pentru siluetă,
✅ schimbările frecvente de dispoziție.
Sperăm că toate aceste informații ți-au fost de ajutor, iar dacă ai nevoie de sprijin, ne găsești mereu aici:
☎️ 0744 427 321
📩 [email protected]
09/09/2022
Știm că impresia generală este că vii la terapie ca să..vorbești! Pentru copii și adolescenți însă, avem un as în mânecă: terapia prin joc!
Ce este terapia prin joc?
Este un tip de consiliere care folosește jocul pentru a comunica cu copiii și adolescenții și care îi ajută la:
✅ prevenirea și rezolvarea problemelor și provocărilor psihosociale;
✅ dezvoltarea abilităților de socializare,
✅ creștere personală,
✅ dezvoltare emoțională și
✅ rezolvarea traumelor.
Terapia prin joc este folosită și pentru a diagnostica sau a determina cauza unor comportamente. Aceasta îi ajută pe copiii să devină conștienți de sentimentele lor și le oferă moduri în care să le exprime pozitiv.
Mai jos, avem câteva exemple de jocuri pe care le folosim în terapie:
☑️ Fișele de lucru - se utilizează cu adolescenții pentru consolidarea unor idei și analizarea unor abilități dobândite recent sau parcurgerea unui demers de rezolvare a problemelor.
☑️ Joacă cu metafore - dintr-un coș de plin cu jucării copilul va alege câte o jucărie care reprezintă fiecare membru al familiei. Astfel, vedem ce gândește și ce simte despre familia lui.
☑️ Jocuri de autocontrol - îl ajută să învețe autocontrolul, precum și abilitățile de ascultare și atenție.
☑️ Marionetele și jucăriile de pluș - copilul regizează secvențe din viața lui și le înzestrează cu replici și comportamente din viața lui.
Sperăm că informațiile de mai sus 👆v-au ajutat să înțelegeți mai bine ce se întâmplă într-o ședință de consiliere, iar dacă aveți întrebări, suntem aici pentru voi!
☎️ 0744 427 321
📩 [email protected]
Click here to claim your Sponsored Listing.
Category
Contact the practice
Website
Address
Strada Buna Vestire Nr. 2, Iași
Iasi
700455